چاپ اختصاصی

چاپ اختصاصی چیست؟

چاپ اختصاصی در واقع چاپ کار شما در فرم اختصاصی می باشد. بدین معنا که بسته به نیاز شما و کاملا مطابق با سلیقه شما  چاپ و اجرا خواهد شد. در چاپ اختصاصی باید توجه نمود که کیفیت کار به مراتب بالاتر از کارهای فرم عمومی می باشد اما در بیشتر موارد هزینه بالاتری نیز در پی دارد. اما در برخی موارد هم با توجه به نوع سفارش و کار می توان هزینه ای حتی پایین تر را نیز پرداخت کرد ولی نتیجه بهتری دریافت کرد.

تفاوت های فرم عمومی و اختصاصی:

تفاوت های چاپ اختصاصی و عمومی

  1. در فرم عمومی چندین کار کنار یکدیگر در یک فرم قرار می گیرند ولی در فرم اختصاصی یک فرم فقط برای کار شما بسته می شود.
  2. در فرم عمومی امکان کنترل رنگ وجود ندارد و مسئول چاپ سعی می کند همه کارهای رنگ قابل قبولی داشته باشند ولی در چاپ اختصاصی چون فقط کار شما موجود است مسئول چاپ با توجه ویژه به کار شما بهترین خروجی رنگ را به شما می دهد.
  3. در کارهای عمومی اختیار کنترل جنس کاغذ وجود ندارد و چاپخانه با توجه به موجودی بازار کاغذ تهیه می کند اما در چاپ اختصاصی شما می توانید همواره یک کاغذ خاص را برای کارتان انتخاب کنید.
  4. در چاپ عمومی شما اگر کاری را به فاصله حتی یک روز تجدید چاپ کنید هیچ ضمانتی وجود ندارد که کار شما مثل دفعه قبل شود اما در چاپ اختصاصی کار شما حتی به فاصله ۱ سال با همان کیفیت ارائه می شود.
  5. در چاپ عمومی امکان حضور ناظر در مراحل چاپ وجود ندارد ولی در چاپ اختصاصی ناظر چاپ می تواند در محل چاپخانه حضور یابد تا از کیفیت کار اطمینان حاصل کند.
  6. در چاپ عمومی مقدار تحویلی به شما به علت پرتی کار کمتر از مقدار سفارش است اما در چاپ اختصاصی مقدار تحویلی گاهاً حتی بیشتر از مقدار سفارش داده شده است.
  7. هزینه ها در چاپ عمومی پایین تر از چاپ اختصاصی می باشد.

در ادامه موارد مهمی که می توانددر چاپ اختصاصی به اختیار شما تغییر کند آورده شده است. خواندن این مطلب می تواند به شما در جهت شناخت دایره انتخاب و گستردگی گزینه ها کمک کند.

موارد مهم در چاپ اختصاصی

   ۱ – انتخاب کاغذ:

انتخاب کاغذ مناسب برای کار می تواند اولین قدم باشد. برای انتخاب بهتر ابتدا باید با انواع کاغذ آشنا شد. در ادامه به برخی از کاغذهای متداول در بازار اشاره می کنیم. اما پر واضح است که شناخت بهتر کاغذ با لمس و برخورد از نرذیک میسر می شود.

   ۲ – تعداد رنگ:

اساساً در چاپ چهار رنگ اصلی وجود دارد: آبی، قرمز، زرد و مشکی. کلیه رنگها از ترکیب این چهار رنگ ساخته میشوند. زمانی که در کار شما عکس یا طرحی با تعداد رنگ بالا وجود دارد از هر چهار رنگ در کار استفاده می شود. در چاپ برای هر رنگ یک زینک تهیه می شود و کاری که چهار رنگ است چهار زینک نیاز دارد.اما زمانی هست که شما به طور مثال می خواهید یک ست اداری با رنگ سازمانی خود که رنگهای سبز و نارنجی هستند چاپ کنید. در این زمان به کار شما ۲ رنگ گفته می شود و رنگ نارنجی و سبز مورد نظر شما ساخته می شود و یک زینک برای رنگ سبز و یک زینک برای رنگ نارنجی ساخته می شود. در این حالت رنگ سومی در کار نخواهد بود و فقط رنگ سبز و رنگ نارنجی می توانند کمرنگ و پررنگ شوند. پر واضح است که کاهش تعداد رنگ در کار از قیمت نهایی کار می کاهد. اما زمانی هست که شما علاوه بر رنگهای عادی به رنگهای خاص هم در کارتان نیاز دارید؛ مثل رنگ طلایی و نقره ای. در این زمان کار شما می تواند ۵ رنگ، ۶ رنگ و یا حتی با تعداد رنگ بیشتر باشد که این مورد یکی دیگر از مزیت های چاپ اختصاصی نسبت به چاپ عمومی است. رنگ های خاص قیمت بالاتری نسبت به رنگ های معمولی دارند ولی شما می توانید به طور مثال از ۲ رنگ طلایی و مشکی در کارتان استفاده کنید و علاوه بر داشتن رنگی زیبا و خاص در کارتان قیمتی مناسب هم داشته باشید.

۳ – قالب و تیغ:

در چاپ اختصاصی شما می توانید کار خود را به هر شکلی تولید کنید. مثلا کاتالوگ خود را کاملا به شکل لوگوی خود درآورید و لوگوی خود را در روی جلد برش بزنید. و یا یک فولدر با لبه های طرح دار داشته باشید و هر آنچه که در ذهن دارید. هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و شما قادر هستید سفارش خود را به هر شکلی که می خواهید درآورید.

۴ – انواع روکش:

روکش ها لایه ای هستند که روی کاغذ قرار می گیرند و به دو منظور استفاده می شوند: ۱- زیبایی ۲- استحکام. روکش ها را می توان به ۳ دسته اصلی تقسیم کرد:

۵ – انواع صحافی:

صحافی کار می تواند بخش پایانی و مهم کار باشد. یک کار هر چقدر هم که از لحاظ کیفیت و خلاقیت طرح قوی باشد اما در صحافی ضعیف باشد بدون صحافی مناسب نمره خوبی نمی گیرد. برای کاتالوگ ها در تعداد صفحات پایین صحافی منگنه ( ساده و لوپ ) و برای کاتالوگ با تعداد صفحات بالا صحافی چسب گرم توصیه می شود. برای سربرگ ها نیز از سرچسب استفاده می شود. از دیگر خدمات صحافی می توان به پرفراژ ( برای جدا سازی راحت برگه ) و شماره ( در فاکتور ها و قراردادها یا قبض ها ) اشاره کرد.

۶ – ضرب:

شما می توانید برای هرچه زیباتر شدن کار خود در کارتان از ورقه های براق طلا، نقره و بسیاری رنگ های خاص دیگر استفاده کنید. این کار جلوه ای خاص و جذاب به کار شما می بخشد. دقت انجام این کار بسیار بالا و دقیق است و می تواند لوگوی شما و یا هر طرح دیگر باشد که طلا کوب، نقره کوب و … شود. البته شما می توانید هر طرحی را که کی خواهید بدون رنگ و هیچ پوششی روی کار خود ضرب کنید که باعث ایجاد برجستگی یا فرو رفتگی روی کاغذ می شود و تصویری جذاب به کارتان می بخشد.

۷ – سایر خدمات:

همنطور که پیشتر گفته شد می توانیم در چاپ اختصاصی سلیقه شما را کامل اجرا کنیم. شاید ایده ای در ذهن دارید که در اینجا ذکر نشده است و آن را در تماس با در میان بگذارید تا شما را برای رسیدن به خواسته ی خود راهنمایی کنیم. در ادامه در مورد برخی محصولات چاپی صحبت می کنیم که در چاپ اختصاصی قرار می گیرند.

در ادامه لازم به ذکر است که اگر به دنبال کیفیت چاپ، خدمات چاپ و … هستید؛ چاپ اختصاصی را انتخاب کنید.

چند نکته:

 

 

چاپ اختصاصی

چاپ اختصاصی

مراحل چاپ اختصاصی
نمونه ها

نمونه های چاپ اختصاصی