هولوگرام و انواع آن

توضیحات

اهمیت هولوگرام زمانی مشخص می شود که بدانیم در دنیای امروز با توجه به افزایش سطح تقاضا برای محصولات با کیفیت رقابت زیادی میان تولید کنندگان در راستای تولید محصولی مرغوب که مورد پسند مشتریان باشد، شکل گرفته است. اما در همین بازار حضور دارند افرادی سود جو که سعی می کنند با کپی برداری از محصولات محبوب سهمی در بازار داشته باشند. یکی از راه های جلوگیری از اقدام این افراد استفاده از هولوگرام به منظور تفکیک کالای اصل از تقلبی است. بدین ترتیب که کالای اصل را به همراه یک هولوگرام خاص و غیر قابل جعل معرفی می کنید تا افراد سود جو هرچقدر هم که که محصولی شبیه به محصول شما را تولید کنند نتوانند نشان اصالت آن را داشته باشند.

هولوگرام چیست؟

هولوگرام محصولی اپتیکی است که توسط تکنولوژی لیزر و با استفاده از تجهیزات و تکنیک های مدرن تولید می شود. آن ها در زوایای مختلف نور رنگ های مختلفی را از خود ساطع می کند که این امر و قابلیت گنجاندن تصاویر ۳ بعدی و مخفی در آن؛ غیر قابل جعل بودن آن را تضمین می کند.

خصوصیات:

حساسیت های هولوگرام

انواع حساسیت:

برچسب های هولوگرام با توجه به مورد مصرف آنها و انتظار مشتری مقاومت ها مختلفی در قبال کنده شدن از روی سطح از خود نشان می دهند:

افکت های هولوگرام

افکت ها:

سه بعدی: در این افکت تصاویر در هولوگرام به صورت کاملا ۳ بعدی دیده می شوند.

دو بعدی: ساده ترین افکت در هولوگرام می باشد که متن یا عکس را به صورت تخت و یا ۲ بعدی نشان می دهد.

دو بعدی – سه بعدی: این حالت از قرار گیری چند لایه ۲ بعدی روی هم به وجود می آید که حالت سه بعدی بودن را القا می کند.

دات ماتریس: در این افکت نقاط بسیار ریز با نظمی خاص در کنار یکدیگر چیده می شمند که بر اثر تابش نور طیف منظمی از رنگ را به صورت خطی، شعاعی، حلزونی و … را منتشر می کنند.

تصاویر متحرک: در این حالت تعدادی تصویر را طوری کنار هم قرار می دهند که با تغییر زاویه دید حال انیمیشن یا تصاویر متحرک ایجاد شود.

متون میکرونی: در این افکت متون یا تصاویر را در ابعاد میکرون در کار قرار می دهند مه تنها با ذره بین قوی یا میکروسکوپ قابل دیدن است.

کد مخفی: در این افکت می توان کدهایی را به صورت مخفی داخل طرح قرارداد که با نور معمولی قابل رؤیت نیستند و برای مشاهده آنها باید نور لیزر به آن قسمت تابیده شود.

تصاویر چند کاناله: در این افکت هولوگرام به نوعی طراحی می شود که در زوایای مختلف تصاویر مختلفی را نشان دهد.

گیلوچه: این افکت متشکل از طرح ها و خطوط خاصی است که با استفاده از کامپیوتر و فرمول های ریاضی تولید می شود که پس از تولید جعل و کپی برداری از آن را تقریبا غیر ممکن می کند.

بیرنگ شدن: قسمتی از هولوگرام که دارای این طرح باشد در حالت عادی رنگی دیده می شود اما با تغییر زاویه دید بیرنگ می شود.

تصویر مخفی خطی: در این حالت قسمتی از تصویر فقط به صورت خطوط موازی دیده می شود و فقط زمانی که شابلونی با طرحی شبیه به همان طرح روی آن قرار داده شود طرح مخفی آن دیده می شود.

افکت لنز: در این افکت قسمتی از هولوگرام به صورت آیینه مقعر نور تابیده شده از محیط را بازتاب می دهد که حالتی شبیه به لنز دوربین پیدا می کند. علاوه بر آن می توان یک شکل یا یک حرف را به این قسمت اضافه کرد تا فقط در هنگام تابش نور نمایان شود.

حالات مختلف هولوگرام:

رنگی: بالاترین میزان درخشش هولوگرام در رنگ متالایز نقره ای نمایان می شود اما بسته به نیاز مشتری می توان از رنگ های دیگری مانند طلایی، مسی، نقره ای، آبی، قرمز، مشکی، سبز و … نیز استفاده کرد.

شفاف: این حالت از هولوگرام به صورت شفاف تولید می شود به صورتی که بعد ار الصاق به سطح هم طرح هولوگرام نمایان است و هم طرح زیر آن. این نوع معمولا برای اسناد و کارت های شناسایی مناسب است

سریالی: می توان با درج شماره سریال بر روی هولوگرام ها محصولات را از هم تفکیک کرد. این شماره سریال می تواند به صورت چاپی، شفاف و یا حک شده روی کار قرار بگیرد.

روش های تحویل:

چند نکته:

 

 

مراحل چاپ هولوگرام

هولوگرام

 
نمونه ها

نمونه های هولوگرام و انواع آن