تراکت و ست اداری

در این بخش به مواردی می پردازیم که در قالب فرم عمومی قرار می گیرند ( از قبیل تراکت و ست اداری که شامل پاکت، سربرگ و … می شود ) بدین معنا که کار شما با قالب (ابعاد و جنس) مشخص کنار چند کار دیگر در یک فرم چاپی قرار می گیرد و چاپ می شود. فرم عمومی از لحاظ کیفیت ضعیفتر از فرم اختصاصی می باشد ولی هزینه پایینتری دارد.

تفاوت های فرم عمومی و اختصاصی

تفاوت های فرم عمومی و اختصاصی در چاپ تراکت و ست اداری:

  1. در فرم عمومی چندین کار کنار یکدیگر در یک فرم قرار می گیرند ولی در فرم اختصاصی یک فرم فقط برای کار شما بسته می شود در نتیجه برای چاپ تراکت و ست اداری شما دقت چندانی برای درستی رنگ و تمیزی کار شما به صورت اختصاصی انجام نمی گیرد.
  2. در فرم عمومی امکان کنترل رنگ وجود ندارد و مسئول چاپ سعی می کند همه کارهای رنگ قابل قبولی داشته باشند ولی در چاپ اختصاصی چون فقط کار شما موجود است مسئول چاپ با توجه ویژه به تراکت و ست اداری شما بهترین خروجی رنگ را به شما می دهد.
  3. در کارهای عمومی اختیار کنترل جنس کاغذ وجود ندارد و چاپخانه با توجه به موجودی بازار کاغذ تهیه می کند اما در چاپ اختصاصی شما می توانید همواره یک کاغذ خاص را برای تراکت و ست اداری خود انتخاب کنید.
  4. در چاپ عمومی شما اگر کاری را به فاصله حتی یک روز تجدید چاپ کنید هیچ ضمانتی وجود ندارد که تراکت و ست اداری شما مثل دفعه قبل شود اما در چاپ اختصاصی کار شما حتی به فاصله ۱ سال با همان کیفیت ارائه می شود.
  5. در چاپ عمومی امکان حضور ناظر در مراحل چاپ در زمان چاپ تراکت و ست اداری وجود ندارد ولی در چاپ اختصاصی ناظر چاپ می تواند در محل چاپخانه حضور یابد تا از کیفیت تراکت و ست اداری اطمینان حاصل کند.
  6. در چاپ عمومی مقدار تحویلی تراکت و ست اداری به شما به علت پرتی کار کمتر از مقدار سفارش است اما در چاپ اختصاصی مقدار تحویلی گاهاً حتی بیشتر از مقدار سفارش داده شده است.
  7. هزینه های تراکت و ست اداری در چاپ عمومی پایین تر از چاپ اختصاصی می باشد.

تراکت

 

تراکت و ست اداری

تراکت:

تراکت ها یکی از ساده ترین و ارزان ترین راههای تبلیغات هستند که اگر با روشی صحیح و هوشمندانه انتخاب و توزیع شوند می توانند اثری مطلوب را در پی داشته باشند. تراکت ها از آنجایی که فضایی مناسب را در اختیار صاحب حرفه و شغل قرار می دهند می تواند در برگیرنده توضیحاتی کامل و یک معرفی کامل از خدمات و یا محصولات شما باشند.

لذا برای تبلیغات از طریق تراکت چند نکته بسیار حائز اهمیت می باشند:

۱- جامعه هدف و محل توزیع:

قبل از هرچیز شما می بایست جامعه هدف خود را تعیین کنید. بدین معنی که خدمات و یا محصولات شما مناسب کدام قشر از جامعه و یا اصناف و یا گروه سنی می باشد. این موضوع در نحوه توزیع تراکت و طراحی تراکت و ست اداری بسیار با اهمیت است و باعث می شود تا با هزینه کمتر بیشترین استفاده را ببرید. پس از آن که جامعه هدف خود را مشخص کردیم باید محل توزیع مناسب تراکت را انتخاب کنیم و از افرادی قابل اطمینان جهت عدم دور ریز تراکت ها استفاده کنیم تا مطمئن باشیم که تراکت ها دقیقا به دست افراد مدنظر ما می رسند . به طور مثال ما می خواهیم خدمات یک شرکت تبلیغاتی را با استفاده از تراکت معرفی کنیم. جامعه هدف ما مطمئنا صاحبین مشاغل خواهند بود پس اگر ما تراکت های خودمان را در منازل توزیع کنیم پول خود را دور ریخته ایم. برای طراحی تراکت باید طوری طراحی را انجام دهیم که نظر و سلیقه بیشتر مخاطبین خود را تأمین کنیم و صرفا یک قشر خاص را هدف قرار ندهیم و در نهایت از کاغذی استفاده کنیم که برازنده مخاطبین ما باشد.

۲- طراحی:

مهمترین ویژگی یک تراکت و ست اداری طراحی آن است. زیرا اولین چیزی که در یک تراکت جلب توجه می کند طراحی آن است که باید به گونه ای باشد تا مخاطب شما را مجاب کند تا آن را بخواند و حتی آن را نگه دارد. شاید تراکت شما حاوی مطلبی باشد که دقیقا نیاز مخاطب شماست اما از آنجایی که در قالبی بدون جذابیت بیان شده است مخاطب شما را به سمت خود نکشد. طراحی جذاب صرفا به معنای استفاده از رنگهای تند و یا نوشته های بزرگ نیست، بلکه ابتدا باید جامعه مخاطبین شما به خوبی شناسایی شود و سپس با هدف جلب نظر و توجه این گروه اقدام شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد طراحی تراکت و ست اداری می توانید به صفحه طراحی مراجعه کنید.

۳- جنس و اندازه تراکت:

جنس و اندازه تراکت می تواند به اندازه طراحی آن مهم باشد. اندازه تراکت بسته به محل توزیع و مخاطبین شما و مطالبی که می خواهید در آن نوشته شود نباید خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک باشد. اندازه باید به نحوی باشد که مطالب شما را به نحوی زیبا و شکیل و خوانا در بر بگیرد و باید توجه داشت که اگر بیش از حد بزرگ باشد ممکن است مخاطب شما از نگهداری و یا حتی گرفتن آن سر باز بزند. جنس تراکت هم موضوعیست که باید به دقت انتخاب شود. دو جنس اصلی برای تراکت ها در نظر گرفته می شود: کاغذ تحریر و کاغذ گلاسه. کاغذ تحریر ارزان تر از کاغذ گلاسه می باشد اما کیفیت چاپ و زیبایی کاغذ گلاسه بالاتر است. در نتیجه جنس تراکت باید به نحوی انتخاب شود که با هزینه ای مناسب و به جا نتیجه مورد نظر شما را تأمین کند.

ست اداری

 

تراکت و ست اداری

ست اداری:

ست اداری هر مجموعه در واقع جزئی از هویت آن مجموعه و یا شرکت می باشد. پس در انتخاب ست اداری باید توجه ویژه ای داشت. مهمترین نکته در یک ست اداری هماهنگی کلیه جزئیات آن است به گونه ای که اگر هر کدام از آنها به صورت جداگانه مشاهده شوند بدون در نظر گرفتن لوگو و نام شرکت به راحتی ارتباط آنها با یکدیگر قابل تشخیص باشند که البته در مورد طراحی تراکت و ست اداری بیشتر در بخش طراحی صحبت شده است. یک ست اداری کامل شامل موارد مختلفی می باشد که عبارتند از:

کارت ویزیت، سربرگ در سایز های مختلف، پاکت در سایز های مختلف، برگ یادداشت و … که به تفضیل در مورد آنها توضیحاتی ارائه می دهیم.

۱- کارت ویزیت:

در مورد کارت ویزیت به طور اختصاصی و کامل در صفحه ای جداگانه توضیح داده ایم که می توانید با مراجعه به صفحه کارت ویزیت اطلاعات کاملی را دریافت کنید.

۲- سربرگ:

سربرگ در واقع کاغذی است با لوگو و برخی اطلاعات شما که برای نامه نگاری ها و یادداشت مطالب از آن استفاده می شود و اهمیت آن آنجاییست که هر آنچه که بر روی آن نوشته و یا پرینت شود منصوب به شما و مجموعه شماست. در نتیجه باید بسیار دقت شود که در همه موارد دارای بالاترین سطح باشد تا به عنوان نماینده شما در شرکتها و ادارات دیگر بیانگر سطح کاری شما و به نوعی شخصیت کاری شما باشد. در ادامه به چند نکته مهم در انتخاب و سفارش سربرگ اشاره می کنیم.

در طراحی یک سربرگ خوب باید هرچه بیشتر از مواردی که کار را مختص شما می کند استفاده کرد، همانند استفاده از لوگو و رنگ سازمانی شما. باید دقت شود که یک سربرگ مناسب باید فضای کافی برای نوشتن و درج مطالب داشته باشد تا هم از آن استفاده بهینه شود و هم با سادگی بتواند نظر هر بیننده ای را جلب کند. استفاده بیش از حد از فضا به منظور درج اطلاعات شرکت یا مجموعه به نوعی باعث نا زیبایی کار و در ادامه اثر منفی در مخاطب دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد طراحی تراکت و ست اداری می توانید به صفحه طراحی مراجعه کنید.

برای سربرگها معمولا با توجه به استفاده هر مجموعه تصمیم گیری می شود. گاهی به علت پایین بودن بودن مکاتبات تنها به سربرگ آ۵ نیاز است ولی گاهی اوقات نیاز به سربرگ آ۴ نیز هست و این کاملا به نیاز مجموعه بستگی دارد. می توان برای هرچه شکیل تر بودن کار از سربرگ یا برگ یادداشت آ۶ هم برای یادداشت گذاری و موارد این چنینی استفاده کرد.

برای جنس کاغذ سربرگها و کاغذ یادداشت بهترین گزینه کاغذ تحریر یا همان کاغذ معمولی می باشد. باید توجه داشت که می توان از هر کاغذی برای این منظور استفاده کرد مثل گلاسه، کتان و … اما سربرگ برای پرینت یا نوشتن دستی مورد استفاده قرار می گیرد و کاغذ گلاسه به علت پخش کردن جوهر و کاغذ کتان به دلیل عدم دقت کافی هنگام پرینت برای این کار توصیه نمی شوند، اما در موارد خاص و با توجه به نیاز مشتری می توان هر نوع کاغذی را مورد استفاده قرار داد. در عین حال مورد دیگری که در انتخاب کاغذ می توان مورد توجه قرار داد گرماژ کاغذ است که آن هم بنا به درخواست مشتری قابل تغییر است. در بیشتر موارد کاغذ ۸۰ گرم و سپس ۱۰۰ گرم تحریر مورد استفاده قرار می گیرد ولی باز هم این مورد کاملا به درخواست مشتری قابل تغییر است.

سربرگها را به دو صورت می توان آماده استفاده کرد: ۱- بدون صحافی (اوراق آزاد) ۲- با صحافی (سرچسب) پر واضح است که دست سربرگ با سرچسب بسیار شکیل و منظم تر است اما اگر بیشتر استفاده شما برای پرینت کردن است پس مسلما شما باید سربرگ خود را به صورت اوراق آزاد سفارش دهید.

۳- پاکت

پاکتها مورد دیگری هستند که در ست اداری یک مجموعه جای می گیرند. واضح است که مورد استفاده پاکت ها برای قرار دادن فاکتور ها و موارد دیگر به کار می روند، اما چه چیز باعث استفاده از چندین مدل پاکت در اندازه های گوناگون در یک مجموعه می شود؟ تصور کنید که در حال کار کردن با مجموعه ای هستید و نامه آ۵ را درون پاکت آ۵؛ قرارداد خود را در پاکت آ۴ و پیش فاکتور خود را درون پاکت ملخی (نامه) دریافت می کنید. این کار در ایجاد حس احترام به مشتری و بالا بودن کلاس کاری آن مجموعه اثری بسیار زیاد دارد و در واقع تزیین کار است. در طراحی و چاپ پاکتها هم مواردی حائز اهمیت است که به آنها می پردازیم.

همانند سربرگ چون پاکت هم جزئی از ست اداری می باشد طراحی آنها باید با هم هماهنگ باشد و توجه داشت که یک پاکت خوب باید در عین سادگی زیبا و جذاب طراحی شود. و حتی المقدور فضایی هم برای نوشته ای ضروری روی آن در نظر گرفته شود و کل فضای آن با رنگ و یا طرح پر نشود. برای اطلاعات بیشتر در مورد طراحی تراکت و ست اداری می توانید به صفحه طراحی مراجعه کنید.

این مورد کاملا به نیاز هر مجموعه وابسته است و یک مورد از پیش تعیین شده نیست و می توان پاکت ها را به هر اندازه و با هر ابعادی تهیه کرد و استفاده نمود. اما استانداردهایی نیز در این مورد وجود دارد که می توان به سایز های آ۴، آ۵، ملخی (نامه)، سی دی و … اشاره کرد.

در انتخاب جنس کاغذ پاکت انتخاب های بیشتری را می توان مد نظر قرار داد و حتی از کاغذ های تزیینی استفاده کرد. این مورد وابسته به مورد مصرف و میزان هزینه مورد نظر سفارش دهنده می تواند تغییر کند. در مورد کاغذ های مختلف به طور کامل در بخش چاپ اختصاصی توضیح داده ایم.

اگر سفارش مورد نظر شما در این جدول قرار نمی گیرد باید برای اطلاع از نحوه ی سفارش و جزئیات کار به صفحه چاپ اختصاصی مراجعه کنید تا بتوانید به راحتی تراکت و ست اداری مورد نظر خود را سفارش دهید.

چند نکته مهم:

در ادامه موارد متداول در چاپ تراکت و ست اداری آورده شده است. توجه فرمایید در این جدول تراکت و سربرگ تفکیک نشده اند و طبقه بندی بر اساس ابعاد کار می باشد.

لیست قیمت

A3

جنس ابعاد دقیق تیراژ قیمت یکرو قیمت دورو زمان تحویل
گلاسه ۱۳۵ گرم ۲۹ – ۴۲ ۱۰۰۰ ۲۷۰۰۰۰ ۴۳۵۰۰۰ ۱۲ روز کاری
۲۰۰۰ ۳۶۰۰۰۰ ۵۶۰۰۰۰ ۱۲ روز کاری
تحریر ۸۰ گرم ۲۹/۷ – ۴۲ ۱۰۰۰ ۲۶۰۰۰۰ ۳۵۵۰۰۰ ۸ روز کاری
۲۰۰۰ ۳۲۰۰۰۰ ۴۶۰۰۰۰ ۸ روز کاری

 

A4

جنس ابعاد دقیق تیراژ قیمت یکرو قیمت دورو زمان تحویل
گلاسه ۱۳۵ گرم ۲۰ – ۲۹ ۱۰۰۰ ۱۲۵۰۰۰ ۱۶۰۰۰۰ ۹ روز کاری
۲۰۰۰ ۱۶۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰ ۹ روز کاری
۵۰۰۰ ۳۴۵۰۰۰ ۳۸۵۰۰۰ ۹ روز کاری
تحریر ۸۰ گرم ۲۱ – ۲۹/۷ ۱۰۰۰ ۱۲۵۰۰۰ ۱۹۰۰۰۰ ۹ روز کاری
۲۰۰۰ ۱۵۰۰۰۰ ۲۲۰۰۰۰ ۹ روز کاری
۵۰۰۰ ۲۴۵۰۰۰ ۳۲۰۰۰۰ ۹ روز کاری
کتان ۱۲۰ گرم ۲۱ – ۲۹/۷ ۱۰۰۰ ۲۲۰۰۰۰ ۲۶۰۰۰۰ ۹ روز کاری

 

A5

جنس ابعاد دقیق تیراژ قیمت یکرو قیمت دورو زمان تحویل
گلاسه ۱۳۵ گرم ۱۴/۵ – ۲۰ ۱۰۰۰ ۷۰۰۰۰ ۸۵۰۰۰ ۹ روز کاری
۲۰۰۰ ۹۰۰۰۰ ۱۱۰۰۰۰ ۹ روز کاری
۵۰۰۰ ۱۶۵۰۰۰ ۱۸۵۰۰۰ ۹ روز کاری
تحریر ۸۰ گرم ۱۴/۵ – ۲۱ ۱۰۰۰ ۶۵۰۰۰ ۱۰۵۰۰۰ ۹ روز کاری
۲۰۰۰ ۸۰۰۰۰ ۱۱۰۰۰۰ ۹ روز کاری
۵۰۰۰ ۱۲۵۰۰۰ ۱۵۵۰۰۰ ۹ روز کاری
کتان ۱۲۰ گرم ۱۴/۵ – ۲۱ ۱۰۰۰ ۱۳۰۰۰۰ ۱۴۰۰۰۰ ۹ روز کاری

 

A6

جنس ابعاد دقیق تیراژ قیمت یکرو قیمت دورو زمان تحویل
گلاسه ۱۳۵ گرم ۱۰ – ۱۴/۵ ۱۰۰۰ ۴۵۰۰۰ ۶۵۰۰۰ ۹ روز کاری
۲۰۰۰ ۵۵۰۰۰ ۶۵۰۰۰ ۹ روز کاری
۵۰۰۰ ۹۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰۰ ۹ روز کاری
تحریر ۸۰ گرم ۱۰ – ۱۴/۵ ۱۰۰۰ ۴۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰ ۵ روز کاری
۲۰۰۰ ۵۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰ ۵ روز کاری
۵۰۰۰ ۷۰۰۰۰ ۸۵۰۰۰ ۵ روز کاری

 

  • در صورت سفارش خط تا؛ به ازای هر ۱۰۰۰ عدد خط تا  مبلغ ۲۰۰۰۰ تومان به مبالغ فوق اضافه خواهد شد.
  • در صورت سفارش صحافی (سرچسب) به ازای هر ۱۰۰۰ عدد کار مبلغ ۵۰۰۰ تومان به مبالغ فوق اضافه می شود.

 

پوستر

ابعاد دقیق جنس تیراژ قیمت (یکرو) زمان تحویل
۴۵ – ۶۰ گلاسه ۱۳۵ گرم ۱۰۰۰ ۵۲۵۰۰۰ ۱۲ روز کاری
۲۰۰۰ ۷۱۵۰۰۰ ۱۲ روز کاری
تحریر ۸۰ گرم ۱۰۰۰ ۴۳۵۰۰۰ ۱۲ روز کاری
۲۰۰۰ ۵۷۵۰۰۰ ۱۲ روز کاری
۵۰ – ۷۰ گلاسه ۱۳۵ گرم ۱۰۰۰ ۵۹۰۰۰۰ ۱۲ روز کاری
۲۰۰۰ ۸۳۵۰۰۰ ۱۲ روز کاری
تحریر ۸۰ گرم ۱۰۰۰ ۴۷۵۰۰۰ ۱۲ روز کاری
۲۰۰۰ ۶۴۵۰۰۰ ۱۲ روز کاری

 

انواع پاکت

سایز پاکت جنس تیراژ قیمت زمان تحویل
پاکت نامه گلاسه ۱۳۵ گرم ۱۰۰۰ ۱۷۰۰۰۰ ۱۴ روز کاری
۲۰۰۰ ۲۷۰۰۰۰ ۱۴ روز کاری
تحریر ۸۰ گرم ۱۰۰۰ ۱۴۰۰۰۰ ۱۴ روز کاری
۲۰۰۰ ۱۹۰۰۰۰ ۱۴ روز کاری
۵۰۰۰ ۳۵۰۰۰۰ ۱۴ روز کاری
تحریر ۱۰۰ گرم ۱۰۰۰ ۱۷۰۰۰۰ ۱۴ روز کاری
کتان ۱۲۰ گرم ۱۰۰۰ ۱۹۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
پاکت A5 گلاسه ۱۳۵ گرم ۱۰۰۰ ۱۹۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
۲۰۰۰ ۳۰۰۰۰۰ ۱۴ روز کاری
تحریر ۸۰ گرم ۱۰۰۰ ۱۶۰۰۰۰ ۱۴ روز کاری
۲۰۰۰ ۲۲۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
۵۰۰۰ ۴۲۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
تحریر ۱۰۰ گرم ۱۰۰۰ ۲۱۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
کتان ۱۲۰ گرم ۱۰۰۰ ۲۱۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
پاکت A4 گلاسه ۱۳۵ گرم ۱۰۰۰ ۳۲۰۰۰۰ ۱۴ روز کاری
۲۰۰۰ ۴۹۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
تحریر ۸۰ گرم ۱۰۰۰ ۲۹۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
۲۰۰۰ ۳۶۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
۵۰۰۰ ۷۱۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
تحریر ۱۰۰ گرم ۱۰۰۰ ۳۶۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
کتان ۱۲۰ گرم ۱۰۰۰ ۳۵۵۰۰۰ ۱۴ روز کاری
کلیه پاکت ها یکرو می باشند

مراحل چاپ

مراحل تولید فرم های عمومی ( تراکت و ست اداری )
نمونه ها

نمونه های تراکت و ست اداری